Środki czystości są niezbędne w każdym domu. Sprzątanie łazienki może wydawać się banalnym zadaniem, natomiast jeśli mamy w domu twardą wodę to w mgnieniu oka może okazać się, że sprzątnięcie tego pomieszczenia będzie dużym wyzwaniem. Odpowiednio dobrane preparaty do czyszczenia łazienki okażą się niezbędne, aby maksymalnie ułatwić nam ten proces. 

Dlaczego właściwe czyszczenie łazienki jest tak ważne?

Łazienka jest jednym z tych miejsc w naszym domu, w którym trzeba sprzątać regularnie. To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim higieny. Sprzątanie łazienki to nieustanna walka z zaciekami wody, plamami z mydła, osadzającym się kamieniem oraz nieprzyjemnymi zapachami. Usuwanie tego rodzaju osadów z kabiny prysznicowej, umywalki czy armatury jest niekończącą się pracą, ale możemy sobie ten proces jak najbardziej ułatwić. Aby skutecznie usuwać kamień i osad z powierzchni łazienkowych należy wybrać odpowiednie środki czystości oraz narzędzia do sprzątania. Dzięki temu pomieszczenie będzie nieskazitelnie czyste nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim higienicznym. Stosując odpowiednie preparaty, zapewnimy wszystkim domownikom bezpieczne otoczenie, wolne od bakterii, pleśni i innych mikroorganizmów, które bytują w łazienkach. Nieprawidłowe sprzątanie może skutkować zatruciami, reakcjami alergicznymi, a niekiedy możemy także nabawić się pasożytów w organizmie. 

Czyszczenie kabiny prysznicowej - jak zrobić to prawidłowo?

Czyszczenie kabiny prysznicowej jest czasochłonne, ponieważ na szybach kabiny oraz armaturze osadza się mydło i kamień, których usunięcie bywa problematyczne. Najlepszym sposobem na utrzymanie nienagannej czystości kabiny jest wycieranie jej do sucha po każdym użyciu, ale niewiele osób stosuje się do tego zalecenia. Niewłaściwe czyszczenie może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznej pleśni lub zżółknięcia jasnych elementów. Odpowiednio dobrane preparaty oraz narzędzia do mycia kabiny prysznicowej są niezbędne do skutecznego usuwania osadów. 


Jednym z najlepszych sposobów na wyczyszczenie kabiny prysznicowej z wszelkiego rodzaju osadów jest użycie dedykowanego do tego zadania preparatu oraz gąbki lub ściereczki z mikrofibry. Płyn do kabin prysznicowych Biofos to produkt przeznaczony do mycia powierzchni szklanych, chromowanych, ceramiki, glazury i stali nierdzewnej. Preparat czyści i usuwa kamień, rdzę, osady z mydła i wody i pozostawia lśniące powierzchnie, bez zacieków. Dodatkowo jest bezpieczny dla pożytecznej flory bakteryjnej i zawiera w 100% naturalny ekstrakt z lawendy. Należy jednak pamiętać o wytarciu wszystkich elementów do sucha, aby efekt utrzymał się jak najdłużej. Odpowiedni środek czyszczący jest w stanie sprawić, że powierzchnie będą nie tylko nieskazitelnie czyste, ale również lśniące. 

Czyszczenie toalety 

Kolejnym elementem w każdej łazience, który wymaga szczególnej uwagi, jest muszla klozetowa. To właśnie w tym miejscu znajduje się najwięcej bakterii i drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Te mogą powodować wymioty, biegunki i różnego rodzaju zatrucia pokarmowe. Co więcej, należy pamiętać, że podczas spłukiwania wody drobnoustroje osiadają na wszystkich powierzchniach wokół. Dlatego skrupulatne dbanie o higienę i czystość muszli sedesowej jest tak ważne. 


Do tego wymagającego zadania należy zaopatrzyć się w odpowiedni detergent, najlepiej z zawartością chloru lub alkoholu, które wykazują właściwości dezynfekujące. W tym przypadku świetnie sprawdzi się żel do mycia WC Biofos, który czyści i skutecznie usuwa kamień, rdzę i osady z wody, idealnie poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami, ale także ma właściwości antybakteryjne. Dodatkowo zawiera w 100% naturalny ekstrakt z lawendy, który wspomaga utrzymanie toalety w czystościi jest bezpieczny dla pożytecznej flory bakteryjnej. Sprzątając muszlę klozetową poza samym jej wnętrzem, należy dokładnie umyć wszystkie zakamarki wokół deski sedesowej oraz zewnętrzną stronę muszli, aby zapewnić sobie bezpieczne i czyste otoczenie. 

Czyszczenie umywalki

Umywalka to jedno z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki, które jest niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Z tego powodu powinna być ona dobrze utrzymana, ponieważ jest wizytówką czystości w całym domu. Z umywalki korzystamy najczęściej, więc też ona brudzi się najszybciej i najbardziej. Bardzo często pojawiają się na niej żółte osady, kamień i inne zanieczyszczenia pozostawione przez domowników.


Uniwersalne płyny do czyszczenia są często wybierane do tego zadania, jednak nie zawsze są w stanie uporać się z zabrudzeniami czy osadzającym się kamieniem na armaturze. Skutecznym środkiem do mycia umywalki oraz kranu będzie mleczko do łazienki Biofos Professional to produkt przeznaczony do mycia powierzchni szklanych, chromowanych, ceramiki, glazury, stali nierdzewnej, wanien, brodzików i armatury metalowej. Produkt czyści i usuwa kamień, rdzę , osady z mydła i wody, a także pozostawia powierzchnie czyste, lśniące i bez zarysowań. Dodatkowym atutem jest przyjemny, subtelny zapach lawendy. Czyszcząc umywalkę i kran, nie można zapomnieć o blacie wokół niej oraz płytkach, które można potraktować tym samym środkiem czyszczącym. 

Inne elementy wyposażenia łazienki 

Zabierając się za sprzątanie łazienki, nie można zapomnieć o takich elementach wyposażenia jak lustro czy meble łazienkowe. Te elementy wyposażenia już nie są tak wymagające w utrzymaniu w czystości. Do umycia lustra doskonale sprawdzi się płyn do mycia szyb, dzięki któremu wszelkie plamy z wody czy pasty do zębów można z łatwością usunąć. Natomiast do mycia mebli najlepiej sprawdzi się płyn uniwersalny, który jest łagodny i nie uszkodzi delikatnej powierzchni mebli. Na koniec sprzątania warto zastosować odświeżacz powietrza, aby zapachem podkreślić idealną czystość naszej łazienki. 

Podsumowanie 

Sprzątanie łazienki wymaga zaopatrzenia się w specjalistyczne preparaty. Aby uniknąć męczącego szorowania i spędzenia długiego czasu na tej czynności warto stosować odpowiednio dobrane środki do czyszczenia łazienki. Oprócz właściwych środków czyszczących trzeba zaopatrzyć się też w skuteczne do czyszczenia powierzchni łazienkowych narzędzia takie jak gąbki, ściereczki bawełniane lub te wykonane z mikrofibry. Czysta łazienka to nie tylko komfort użytkowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dla całej rodziny oraz wizytówka czystości całego domu.