Jakie bakterie do oczka wodnego?
Oczko wodne to nie tylko ozdoba ogrodu, ale także środowisko życia wielu organizmów, w tym bakterii. W zależności od tego, jaki rodzaj bakterii zamieszkuje oczko wodne, właściciele mogą mieć do czynienia z różnymi konsekwencjami. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jakie mikroorganizmy do oczka wodnego są pożądane, a których należy bezwzględnie unikać. Szczegóły znaleźć można w poniższym artykule.
Jakie bakterie do oczka wodnego są pożądane?
Przede wszystkim warto zadbać o obecność bakterii tlenowych. Są one odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego poziomu tlenu w wodzie, co jest szczególnie istotne dla ryb i innych organizmów, które potrzebują go do oddychania. Można je dodać do oczka wodnego poprzez zastosowanie specjalnych preparatów, o czym więcej pisaliśmy w naszym artykule “Najskuteczniejsze preparaty do oczka wodnego” lub umieszczenie w wodzie roślin tlenowych, takich jak chociażby moczarka, które sama produkuje tlen. Kolejnym rodzajem “dobrych” bakterii są bakterie denitryfikacyjne. Te odpowiadają za usuwanie z wody azotanów i amoniaku, które mogą być szkodliwe dla organizmów wodnych. Denitryfikacyjne bakterie potrzebują dużo tlenu do właściwego rozwoju, dlatego tak ważne jest, by w oczku wodnym panował zawsze jego odpowiedni poziom.Dlaczego bakterie są ważne w oczku wodnym?
Bakterie pełnią wiele ważnych funkcji w oczku wodnym, a wśród najistotniejszych wylicza się:- Utrzymanie prawidłowego poziomu tlenu - bakterie tlenowe odpowiedzialne są za produkcję tlenu w wodzie.
- Proces denitryfikacji - bakterie denitryfikacyjne pomagają usuwać azotany i amoniak z wody - substancje te mogą być szkodliwe dla ryb i innych organizmów.
- Trawienie martwej tkanki - bakterie pomagają w trawieniu martwej tkanki roślin i zwierząt, co przyczynia się do utrzymania czystości wody.
- Kontrolowanie rozwoju chorób - odpowiedni rodzaj bakterii w oczku wodnym może wspomóc w zapobieganiu rozwoju chorób u zwierząt wodnych.
Jakich bakterii do oczka wodnego należy unikać?
Niektóre rodzaje bakterii są szkodliwe dla oczka wodnego i jego mieszkańców, dlatego należy zadbać o to, aby nie występowały w wodzie. Mowa tu m.in. o:- Bakteriach gnilnych - mogą prowadzić do rozwoju chorób u zwierząt zasiedlających wodę. Ich obecność można rozpoznać po nieprzyjemny zapachu, który wydzielają, a także nagromadzeniu się na dnie oczka wodnego brązowego osadu.
- Bakteriach chorobotwórczych - niektóre gatunki bakterii mogą być przyczyną chorób u ryb i innych organizmów wodnych. Dlatego ważne jest, aby unikać ich rozprzestrzeniania, co możliwe jest poprzez dokładne mycie rąk po kontakcie z np. rybami, a także regularne dezynfekowanie narzędzi i sprzętów używanych w oczku wodnym.
- Bakterie zatruwające - niektóre bakterie mogą produkować trucizny szkodliwe dla zwierząt zasiedlających zbiornik. Ważne jest więc regularne usuwanie martwej tkanki i utrzymywanie wspomnianego już odpowiedniego poziomu tlenu w wodzie.
Jak zadbać o bakterie w oczku wodnym?
Bakterie są ważnym elementem oczka wodnego, ale aby spełniały swoje funkcje, należy zadbać o obecność odpowiednich gatunków. Jednym ze sposobów może być zakup specjalnych preparatów, zawierających bakterie tlenowe lub denitryfikacyjne - wspomagają one procesy utrzymania prawidłowego poziomu tlenu i usuwania związków biogennych - głównie fosforu i azotu. W swojej ofercie posiadamy naturalny biologiczny preparat do oczek wodnych z probiotykiem, który oczyszcza wodę i przywraca równowagę biologiczną. Dodatkowo jest ekologiczny i nietoksyczny. Ponadto nasz preparat:- zwiększa klarowność i przejrzystość wody,
- stwarza korzystne środowisko dla ryb, poprzez zwiększenie poziomu tlenu w wodzie,
- zawiera mikroorganizmy bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin wodnych,
- skutecznie oczyszcza dno zbiornika wodnego z osadów organicznych, redukując muł,
- skutecznie redukuje ilość związków biogennych w wodzie (głównie azotu i fosforu).