Oczyszczanie szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków
Szamba to nic innego jak bezodpływowe zbiorniki, w których gromadzone są ścieki i nieczystości. Aby prawidłowo funkcjonowały, konieczne jest regularne monitorowanie oraz czyszczenie. Oczyszczanie szamba jest obowiązkiem wszystkich właścicieli domków jednorodzinnych. Dowiedz się, dlaczego dbanie o czystość zbiorników jest tak ważne. Jak już wspominaliśmy, szamba są to zbiorniki, w których gromadzone są odpady stałe i płynne. Zwykle montowane są one, gdy gospodarstwa domowe nie mają możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Do wyboru są wówczas dwa rodzaje zbiorników: szambo szczelne lub przydomowa oczyszczalnia ścieków, czyli tzw. szambo ekologiczne.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo. Poznaj różnice
Na początku warto zaznaczyć, że zarówno przydomowe oczyszczalnie ścieków, jak i szamba usytuowane są miejscach, gdy w okolicy nie ma kanalizacji, a MPZP zezwala na budowę oczyszczalni. Jakie są główne różnice pomiędzy przydomową oczyszczalnią ścieków a szambem? Oto i one:- Przydomowa oczyszczalnia to koszt od około 6000 złotych do nawet 15 000 złotych. Z kolei szambo wraz z montażem wyniesie właścicieli domów jednorodzinnych lub przedsiębiorstw około 3000 złotych.
- Roczne koszty utrzymania czystości przydomowej oczyszczalni to około 250 złotych. Raz na dwa lata konieczne jest bowiem wybieranie ścieków - około 300 złotych. Nie powinno pomijać się również zakupu preparatów do szamba (około 100 złotych), ale to tego tematu wrócimy nieco później. Dla porównania oczyszczanie szamba to koszt około 3600 złotych rocznie.
- minimum 30 m od studni, także tej na sąsiedniej działce;
- zachowanie minimum 3 m odległości od budynku oraz drzew;
- pomiędzy nitkami drenażowymi konieczne jest zachowanie minimum 1,5 m odstępu;
- nitka nie powinna być krótsza niż 9 m, ani dłuższa niż 25 m.
- minimum 5 m od budynku;
- 2 m odległości od sąsiedniej działki oraz drogi;
- w przypadku, gdy sąsiaduje z podobnym urządzeniem na sąsiedniej posesji, konieczne jest zachowanie około 2 m od granicy działki.
Szambo. Skąd bierze się nieprzyjemny zapach?
Głównym zadaniem szamba jest gromadzenie ścieków w taki sposób, aby nie zagrażały one wodom gruntowym. Nie zapominamy, że to właśnie te zbiorniki są doskonałą przestrzenią do rozwijania się wszelkich drobnoustrojów lub grzybów. To właśnie dlatego posiadanie szamba wiąże się niekiedy z niechcianymi konsekwencjami jak, chociażby nieprzyjemny zapach. Problem szczególnie przybiera na wadze, gdy zbiornik się zapełnia. Wówczas stanowi to dyskomfort nie tylko dla właścicieli działki czy sąsiadów. Jest również sporym zagrożeniem dla wspomnianych wyżej wód gruntowych, ale też dla zdrowia ludzkiego i środowiska.Preparaty do szamb pomogą zwalczyć przykry zapach
Wbrew pozom właściciele gospodarstw jednorodzinnych wcale nie są skazani na przykre, a niekiedy nawet skutecznie utrudniające życie zapachy, które dochodzą ze zbiorników. Z pomocą przyjdą preparaty do szamb, które skutecznie niwelują problem. Na tym jednak nie koniec zalet, jakie niesie ze sobą systematyczne stosowanie środków do szamb.- Redukują ilość osadu i kożucha,
- Pozwalają na uniknięcie cofania się ścieków,
- Zmniejszają ryzyko powstania osadów i zatorów,
- Opróżnianie szamba jest znacznie rzadsze. Jest to więc spora oszczędność finansowa,
- Łatwość i komfort użycia.