Szamba to bezodpływowe zbiorniki magazynujące ścieki, które cieszą się dużą popularnością szczególnie w budownictwie jednorodzinnym. Zwykle montowane są w miejscach, w których przyłączenie do centralnej sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe. Mimo że zbiorniki te podlegają naturalnym procesom oczyszczania, to niekiedy zdarza się, że zaczynają wydzielać bardzo nieprzyjemny, a nawet uciążliwy zapach. Jakie preparaty do szamb wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Szamba są doskonałą przestrzenią do rozwijania się niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska grzybów, bakterii i drobnoustrojów. To właśnie tam gromadzą się wszelkie gazy toksyczne, jak np. siarkowodór. Jednym z podstawowych problemów z jakim spotykają się właściciele domków jednorodzinnych lub letniskowych, jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z przydomowego zbiornika na ścieki.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z szamba?

Nie zapominajmy, że głównym zadaniem szamb jest gromadzenie nieczystości oraz substancji pochodzenia organicznego w tym białek, tłuszczów roślinnych i zwierzęcych czy papieru. Warto mieć również na uwadze, że nieprzyjemny zapach z szamba może być wywołany przez kilka czynników np. zmianą temperatury ścieków, trudne w utylizacji odpady, stosowanie silnych środków dezynfekujących. Stanowi to dyskomfort nie tylko dla właścicieli posesji, ale również sąsiadów. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu może być również źle wykonana instalacja sanitarna lub źle działająca wentylacja. Nieco więcej informacji o tym, jak działają szamba, znajdziesz w naszym poprzednim artykule.

Preparaty do szamb. Jakie znajdziemy na rynku?

Preparaty do szamb dostępne na rynku różnią się od siebie formą, składem, a także ilością występujących bakterii, co wpływa na ich skuteczność oraz dawkowanie. Należy pamiętać jednocześnie, że znacznie ważniejsze od samej formy produktu jest regularne stosowanie, właściwe dawkowanie oraz przechowywanie. Środki do szamba występują zwykle w trzech postaciach:
 1. Proszek, czyli jedna z najpopularniejszych i najczęściej występujących form. Zwykle te biopreparaty do szamb zamknięte są w saszetkach, wiaderkach lub kartonikach.
 2. Tabletki to kolejna popularna forma wśród preparatów do szamb. Główną zaletą jest w tym przypadku proste i intuicyjne dawkowanie.
 3. Płyn do szamba - środki do szamb dostępne są również w formie płynnej. Jednak w tym przypadku niekiedy niedogodnością jest dość problematyczne dawkowanie i odmierzanie produktu.
Warto pamiętać również o tym, że aby praca szamb była znacznie wydajniejsza, ważne jest przede wszystkim regularne i systematyczne oczyszczanie. Dzięki temu częstotliwość opróżnienia szamba będzie zmniejszona, a zawartość płynniejsza. To ważne w przypadku wywożenia oraz biodegradacji ścieków.

Środki do szamb. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zastanawiasz się jakie środki do szamba wybrać? To zupełnie zrozumiałe, ponieważ asortyment na sklepowych półkach może przywrócić o zawrót głowy. Podczas zakupowego szaleństwa warto zwrócić uwagę na:
 • Skuteczność – środek do szamba musi zawierać bakterie tlenowe i beztlenowe, które będą w stanie w możliwie jak najszybszym czasie wytworzyć trwały ekosystem. Niezwykle ważna jest także ilość pożytecznych mikroorganizmów. Preparaty do szamb Biofos w jednej miarce zawierają aż 5 miliardów bakterii, zapewniających poprawne działanie systemów oczyszczających.
 • Sposób zastosowania – na opakowaniach proszków i tabletek znajduje się dokładna instrukcja stosowania. Preparaty nie będą skuteczne, jeżeli nie zostaną użyte zgodnie ze wskazaniami producenta.
 • Skład – warto zaopatrzyć się w najlepszej jakości produkty, które oprócz wysokiej skuteczności będą również bezpieczne dla środowiska.

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z szamba?

Aby zlikwidować niechciany i uciążliwy zapach wydobywający się z przydomowego zbiornika konieczna jest przede wszystkim systematyczność. Warto pamiętać również, że regularne oczyszczanie szamba pozwoli nie tylko na uniknięcie przykrego zapachu. Jakie jeszcze zalety niesie ze sobą regularne stosowanie środków do szamb?
 • Redukują ilość osadu i kożucha,
 • Pozwalają na uniknięcie cofania się ścieków,
 • Zmniejszają ryzyko powstania osadów i zatorów,
 • Chronią przed awariami instalacji kanalizacyjnej,
 • Znacznie rzadsze opróżnianie szamb, a więc oszczędność finansowa,
 • Łatwość i komfort użycia.
Aby przydomowe szamba i oczyszczalnie ścieków działały prawidłowo, konieczne jest regularne i odpowiednie dawkowanie wybranego biopreparatu. Niezwykle ważne jest również przestrzeganie zaleceń podanych przez producenta, a także odpowiednie przechowywanie preparatu. Warto mieć na uwadze również, iż odsysaniem zaniedbanego dna zbiornika i oczyszczeniem go ze wszelkiego rodzaju osadów może zająć się już tylko specjalistyczna firma.