Oczko wodne w ogrodzie może stać się ozdobą samą w sobie. Jednak, aby faktycznie tak było konieczna jest regularna pielęgnacja. Nie jest tajemnicą, że sztuczne ekosystemy wodne są miejscem, w którym często gromadzi się warstwa mułu, gęstego osadu czy glony nitkowate. Oprócz niepożądanych procesów i niechcianych mikroorganizmów sporym problemem jest także uciążliwy zapach wydobywający się ze zbiornika, który w niektórych przypadkach może zniechęcać nawet do spędzania czasu na własnym podwórku. Jak powinno wyglądać czyszczenie oczka wodnego? Czy preparaty do oczka wodnego są skuteczne? Zapraszamy do lektury artykułu.

Sprawdzone sposoby na czyszczenie oczka wodnego

Oczka wodne w ogrodzie od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Oczywiście jest to jak najbardziej zrozumiałe. Zielona roślinność, zróżnicowane odmiany ryb, a bardzo często też zwierzęta dziko występujące sprawiają, że oczko wodne może zachwycać bez względu na porę roku. Jak więc utrzymać odpowiednią czystość zbiornika? Regularne odpompowywanie i zmienianie wody jest pracochłonną czynnością. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy woda staje się brunatno - zielona, a dno zbiornika w niczym nie przypomina już tego z początku. Ponadto nowoczesne sprzęty do czyszczenia oczka wodnego mogą dość mocno naruszyć rodzinny budżet. Część z nich, jak np. odkurzacze do oczka, specjalistyczne pompy czy filtry są naprawdę kosztowne. Ciekawą, a jednocześnie ekologiczną alternatywą mogą być biologiczne preparaty do oczka wodnego. Nasze produkty Biofos dedykowane dla posiadaczy oczek wodnych dzięki Bioclar system z probiotykiem nie tylko działają kompleksowo, ale również oczyszczają zbiorniki w sposób naturalny. Dodatkowo posiadają szczepy niepatogennych bakterii tlenowych i beztlenowych. Na tym jednak nie koniec zalet korzystania z biologicznego preparatu do oczek wodnych
  • zwiększona przejrzystość wody,
  • zawarte w składzie mikroorganizmy są bezpieczne dla ludzi i zwierząt,
  • produkt jest ekologiczny, nietoksyczny, niepatogenny
  • redukuje m.in. ilość azotu i fosforu w wodzie,
  • zwiększony poziom tlenu w wodzie,
  • łatwy i komfortowy w stosowaniu.

Jak stosować preparaty do oczka wodnego?

Bez względu na to, czy mówimy o preparatach do oczka wodnego, czy preparatach do szamb należy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu i zapoznaniu się ze wskazówkami producenta, które znajdują się na etykiecie. W związku z tym, że zdecydowana większość środków tego typu wyposażona jest w miarki, to odmierzenie odpowiedniej ilości staje się znacznie mniej skomplikowanym zadaniem. Jak stosować preparaty do oczka wodnego? To również banalnie proste. Wystarczy odpowiednią ilość produktu wsypać bezpośrednio do zbiornika. Ilość produktu uzależniona od wielkości oczka wodnego. Jednak wydajność produktu i kilogramowe opakowanie, sprawia, że produkt jest bardzo wydajny i starcza na długo. Wbrew pozorom czyszczenie oczka wodnego wcale nie musi spędzać snu z powiek właścicielom. Właściwie dobrane produkty stosowane zgodnie ze wskazówkami mogą przynieść imponujące rezultaty i sprawić, że zbiornik już nigdy więcej nie będzie przypominać zaniedbanej sadzawki. Naturalna ozdoba w ogrodzie? To jak najbardziej możliwe.