Tabletki do szamba działają poprzez redukcję ilości tłuszczów i białek, które są głównymi składnikami, powodującymi tworzenie się osadów w szambie. Substancje te rozkładają się na związki proste, które są łatwiej rozpuszczalne w wodzie i łatwiej usuwalne z szamba. Niektóre tabletki zawierają także bakterie, które pomagają w rozkładaniu odpadów i przyspieszają proces oczyszczania zbiornika. Działają one poprzez wytwarzanie kwasów i tlenu, które rozkładają odpady organiczne na prostsze związki, takie jak woda, dwutlenek węgla i amoniak. Po więcej informacji dotyczących działania i stosowania tabletek do szamba zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jak stosować tabletki do szamba?

Korzystanie z tabletek do szamba jest proste i wygodne - zwykle wystarczy dodać odpowiednią ilość preparatu. Jeżeli zastanawiasz się, po jakim czasie działają tabletki do szamba, to efekty powinny być widoczne już po kilku dniach od momentu zaaplikowania. Niektóre wymagają rozpuszczenia w wodzie przed dodaniem do przydomowego szamba - dlatego też należy zapoznać się z instrukcją producenta przed użyciem preparatu. Równie istotne jest pamiętanie o odpowiednim dozowaniu, aby uniknąć niedoboru. Zaleca się dodawać tabletki co 2 tygodnie - wiele zależy jednak od wielkości szamba i ilości odpadów, które są do niego wprowadzane. Więcej informacji na temat preparatów do szamb znaleźć można w naszym artykule “Preparaty do szamb. Jak je wybrać?”, do którego zapraszamy.

Co należy wiedzieć o tabletkach do szamba?

Osoby, które posiadają szambo, zobowiązane są do regularnego wywozu nieczystości. Należy pamiętać bowiem, że gromadzące się zanieczyszczenia mogą doprowadzić do szeregu przykrych konsekwencji jak, chociażby powstawanie osadu na dnie zbiornika, co z kolei wpływa na zmniejszenie jego objętości. Ponadto zanieczyszczenia mogą stać się również bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego i trudnego do zniesienia zapachu. Aby temu zapobiec, stosuje się specjalistyczne preparaty, które w składzie zawierają starannie wyselekcjonowane bakterie, gdzie trafionym przykładem mogą być tabletki do szamba. Produkty te dostępne w naszej ofercie wyróżniają się innowacyjną formułą Bio-Active Max z probiotykiem, dzięki czemu możliwe jest kompleksowe działanie wewnątrz domowego systemu instalacji, przyspieszając tym samym procesy rozkładu i upłynniania ścieków. Jednak na tym zalety, jakie niesie ze sobą stosowanie naszych produktów, nie kończy się. Inne, o których należy niewątpliwie wspomnieć to m.in.:
  • likwidowanie nieprzyjemnych zapachów,
  • zmniejszenie ryzyka powstawania zatorów i osadów,
  • zapobieganie powstawaniu i likwidowanie powstałego już kożucha,
  • ochrona domowej instalacji kanalizacyjnej.
Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż nasze tabletki do szamba pozwalają na rzadsze opróżnianie szamba, co jest gwarancją oszczędności. Dodatkowo zawierają zarówno szczepy bakterii tlenowych, jak i beztlenowych, które działają w każdych warunkach. Ponadto zawarte składzie mikroorganizmy są w pełni bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Warto wspomnieć również o zawartości w 100% naturalnych ekstraktów. Z powodzeniem stosować je można nie tylko w przypadku indywidualnych instalacji kanalizacyjnych i przydomowych szamb, ale również przydomowych oczyszczalni ścieków czy toalet wolnostojących - możliwości zastosowań są więc bardzo mocno zróżnicowane. Przypominamy jednocześnie, że preparaty do szamba nie są panaceum na wszystkie problemy związane ze szambem i nie zastąpią regularnego czyszczenia i konserwacji. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy oczyszczającej lub wykonanie czyszczenia szamba samodzielnie za pomocą specjalistycznych narzędzi i środków.

Zadbaj o czystość i sprawność zbiornika

Podsumowując, tabletki do szamba są skutecznym i wygodnym sposobem na utrzymanie czystości i sprawności zbiornika. Dodatkowo zapewniają szybki rozkład nieczystości i eliminują kożuch tłuszczowy. Obecnie na rynku znaleźć można szeroki przekrój produktów do szamb, które wyróżniają się łatwością i szybkością użycia w tym m.in. bakterie do szamba w płynie, proszku czy formie tabletek. Jednak bez względu na to, którą formułę wybierzemy, kluczowe jest regularne stosowanie i dawkowanie zgodne z zaleceniami producenta. Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować dbania o kwestie związane z przydomowym szambem, ponieważ może wpływać to nie tylko na finanse, ale również środowisko naturalne - dlatego też warto poświęcić mu odpowiednią uwagę.

Dbanie o czystość szamba to podstawa

Jeśli chcesz zadbać o swoje szambo i zapobiec problemom związanym z jego zapchaniem lub zanieczyszczeniem, oprócz stosowania tabletek do szamba, które dostępne są w zakładce nasze produkty, warto przestrzegać również kilku prostych zasad:
  • Staraj się nie wylewać tłuszczów ani niesprawdzonych środków chemicznych do szamba. Tłuszcze tworzą osady, które mogą zatkać szambo, a środki chemiczne mogą je uszkodzić.
  • Pamiętaj o regularnym usuwaniu osadów i zanieczyszczeń z szamba. Możesz to zrobić samodzielnie za pomocą specjalistycznych narzędzi lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy oczyszczającej szamba.
  • Pamiętaj o regularnym stosowaniu tabletki do szamba zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Jeśli zauważysz, że szambo jest często zapchane lub tworzą się w nim nieprzyjemne zapachy, może to być sygnał, że zbiornik wymaga czyszczenia lub naprawy. W takim przypadku należy skontaktować się z profesjonalną firmą oczyszczającą lub hydraulikiem.
Dzięki przestrzeganiu tych prostych zasad oraz regularnemu stosowaniu tabletek do szamba można z łatwością zadbać o czystość i sprawność zbiornika. Jednak w tym celu konieczne jest pamiętanie o systematyczności, ponieważ preparaty do szamba mają ograniczony czas działania.