Oczko wodne to marzenie wielu właścicieli ogrodów i działek. Zbudowanie go samodzielnie nie jest specjalnie trudne, a jest niesamowitą ozdobą dla ogrodu. Poza bujną roślinnością wokół zbiornika warto zainwestować w życie podwodne, wprowadzenie ryb do oczka sprawi wiele radości z obserwowania fauny i flory. Ponadto wiele gatunków pełni pożyteczną funkcję, będąc sojusznikami w walce z glonami. Zanim jednak zabierzemy się za zarybianie oczka wodnego, warto dowiedzieć się, kiedy i w jaki sposób je wpuścić do zbiornika.
Oczko wodne odpowiednie dla ryb
Ryby w oczku wodnym powinny mieć dużo miejsca do pływania, więc zbiornik musi mieć powierzchnię co najmniej 10 m2. Głębokość zbiornika ma również ogromne znaczenie, powinna wynosić minimum 1 m. Spowodowane jest to tym, że latem zbyt mały i płytki zbiornik wodny będzie się szybko nagrzewał, a zimą może zamarzać nawet do samego dna. Co więcej, ryby żyjące w małych sadzawkach mogą mieć zbyt mało tlenu, a sam zbiornik może ulegać zabrudzeniu. W związku z tym możemy stracić wszystkie żyjące w nim ryby. Zazwyczaj oczka wodne są niewielkie, ale jeśli marzymy o wprowadzeniu do niego ryb, to musimy zadbać, aby było wystarczająco głębokie. Nawet jeśli sadzawka będzie duża, ale płytka to ciężko będzie utrzymać w nim stabilne warunki dla rozwoju zwierząt wodnych.
Więcej o tym jak dbać o oczko wodne przeczytasz w artykule: Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie bez zbędnego wysiłku?
Gatunki ryb do oczka wodnego
Istnieje wiele gatunków ryb, które idealnie nadają się do hodowli zarówno w małych, jak i dużych oczkach wodnych. Pamiętajmy jednak, aby dobierać gatunki oraz ich ilość do wielkości oczka, oraz według cech gatunkowych ryb, aby nie stwarzały dla siebie nawzajem zagrożenia. Duża ryba potrzebuje dla siebie około 100 l wody. Im ryby będą miały więcej miejsca, tym lepiej dla całej hodowli.
Karpie koi
Karp koi jest jedną z najpopularniejszych ryb zamieszkujących oczka wodne i jest udomowioną odmianą karpia hodowlanego. Doceniania przez wielu przez kolorowe i zmienne ubarwienie. Aby koi mogły się prawidłowo rozwijać, potrzebują piaszczystego podłoża oraz czystej i dobrze napowietrzonej wody. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć do 80 cm długości, dlatego lepiej je hodować w dużych zbiornikach. Ryba w sprzyjających warunkach może dożyć nawet 20 lat.
Złota orfa
Złota orfa jest gatunkiem stadnym, który charakteryzuje się pomarańczowym ubarwieniem i podłużnym kształcie ciała. Jej płetwy są w połowie długości przeźroczyste, natomiast przy nasadzie czerwone. Dorosłe osobniki mogą osiągać nawet 1 m długości. Złote orfy pływają blisko powierzchni i chętnie żywią się owadami.
Karaś ozdobny
Karaś ozdobny jest rybą długowieczną i bardzo wytrzymałą. Charakteryzuje się intensywnie pomarańczowym kolorem, jest wszystkożerny, odporny i mało wymagający. Dorosłe ryby osiągają 30 cm długości i można je łączyć z gatunkami, które żywią się roślinami i glonami. Karaś jest rybą stadną, więc trzeba zakupić mu od razu towarzystwo. W odpowiednich warunkach może przeżyć od kilkunastu do 20 lat. Świetnie nadaje się do małych zbiorników wodnych.
Amur biały
Amur biały jest rybą roślinożerną, osiągającą długość do 1 m. Dzięki temu, że żywią się roślinami, to też bardzo dobrze oczyszczają zbiornik z glonów. Niestety nie jest to gatunek polecany do małych oczek wodnych, ponieważ słyną z tego, że bardzo szybko wyjadają rośliny, potrafią zjeść więcej, niż same ważą.
Zanim wpuścimy ryby do oczka wodnego
Jeśli chcemy móc cieszyć się widokiem zdrowych ryb, należy najpierw stworzyć harmonijne środowisko, czyli zadbane oczko wodne, stanowiące mały, zamknięty i prawidłowo funkcjonujący ekosystem. Aby osiągnąć równowagę biologiczną w zbiorniku, woda powinna odstać odpowiednią ilość czasu, w zależności od wielkości może to być między 2 a 4 tygodnie. Pierwszą oznaką osiągnięcia tej równowagi jest pojawienie się glonów, jeśli ich nie ma, oczko nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo.
Kolejnym etapem jest posadzenie odpowiednich roślin, zarówno roślin wodnych, jak i błotnych, a także trzeba uwzględnić rośliny pływające i brzegowe. To ważny i potrzebny element, ponieważ z jednej strony jest schronieniem dla ryb, a z drugiej dostarcza tlen wodzie. Zapewnienie odpowiedniej filtracji i napowietrzenia jest warunkiem nieodzownym takiego przedsięwzięcia.
Przed zarybieniem oczka wodnego należy sprawdzić, czy poszczególne ryby nie wyglądają na chore i czy na ich ciele nie widać pasożytów. Oznaką choroby mogą być widoczne wybroczyny na ciele, wysypka, sklejone lub postrzępione płetwy oraz zwróćmy uwagę czy ryba stabilnie utrzymuje się w wodzie. Powolne lub chore osobniki trzeba natychmiast odseparować od reszty stada.
Woda w worku lub innym pojemniku, w którym trzymamy zakupione osobniki tuż przed ich wypuszczeniem, powinna mieć taką samą temperaturę i zbliżone parametry fizykochemiczne, jak woda w ogrodowej sadzawce. Najlepszym sposobem na osiągnięcie takich warunków jest stopniowe dolewanie wody z oczka do pojemnika, w którym znajdują się ryby.
Pielęgnacja ryb w oczku wodnym
Fundamentem dbania o ryby jest ich karmienie. Powinniśmy karmić ryby podstawowym pokarmem dla ryb stawowych, najlepiej kupować ją w sklepach zoologicznych. Nie należy jednak przesadzać z ilością pokarmu. Nadmiar wypływa negatywnie nie tylko na zdrowie ryb, ale także prowadzi do zanieczyszczenia wody w oczku. Zbyt duża ilość pożywienia opada na dno, przyczyniając się do rozwoju glonów.
Latem, gdy ryby mają wiele źródeł naturalnego pokarmu, takich jak owady i drobne organizmy, karmienie należy zredukować. Natomiast w okresie zimowym, gdy temperatura spada poniżej 12°C, należy całkowicie przerwać karmienie, ponieważ ryby przestają trawić pokarm, a niezjedzona karma opada na dno, zanieczyszczając zbiornik.
Jeśli jednak w zbiorniku znajdzie się za dużo pokarmu, co spowoduje zmętnienie wody i rozwój glonów, można zastosować preparat Biofos Professional do oczek wodnych. Produkt ten jest bezpieczny dla ryb, który działa kompleksowo, w sposób naturalny, szybko i efektywnie oczyszcza zbiornik, przywracając równowagę biologiczną. Dodatkowo zawiera naturalnie szczepy niepatogennych bakterii tlenowych i beztlenowych, dzięki temu stwarza pozytywne środowisko dla ryb. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie czystości wody w sposób biologiczny, bez użycia szkodliwych substancji chemicznych.
Podsumowanie
Oczko wodne to piękny element dekoracyjny każdego ogrodu lub działki, ale wymaga zdobycia pewnej wiedzy i zaangażowania, aby utrzymać odpowiednie warunki dla ryb. Chcąc hodować w oczku ryby, trzeba wcześniej zapewnić im prawidłowe warunki do bytowania oraz zadbać by proces zarybiania był dla nich jak najbardziej bezpieczny. Wybierając ryby do oczka wodnego, należy zwrócić uwagę na gatunek i jego wymagania co do temperatury wody oraz pH, a także na ich stan zdrowia i zachowanie podczas zakupu. Kupując ryby, należy korzystać z renomowanych sklepów zoologicznych.