Decydując się na zakup i montaż szamba lub przydomowej oczyszczalni, należy dokładnie przemyśleć kwestie związane z późniejszą eksploatacją. Wszelkie informacje dotyczące tego, czym jest i jak działa szambo, znajdziesz w naszym artykule „Jak działa szambo”. Przypomnijmy tylko pokrótce, że szambo jest jednym z najpopularniejszych sposobów magazynowania nieczystości.

Jakie bakterie do szamba wybrać?

Aby uniknąć przykrych następstw związanych z nieprawidłowym użytkowaniem tego bezodpływowego zbiornika, warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty do szamba. Dlaczego regularne dbanie o szamba i oczyszczalnie jest tak ważne? W wyniku sedymentacji na dnie zbiorników tworzy się osad. Lekceważenie kwestii związanej z utrzymaniem przydomowej oczyszczalni czy szamba w dobrym stanie może przyczynić się do tego, że poziom zawiesiny będzie regularnie narastać. Może doprowadzić to m.in. do wydostania się nieczystości na powierzchnię, nieprzyjemnego zapachu, zatkania rur odprowadzających ścieki, generowania kosztów związanych z koniecznością częstszego opróżniania szamba czy przedostaniu się do gruntu szkodliwych substancji. Aby tego uniknąć, należy regularnie opróżniać zbiornik, a także stosować bakterie do szamba, których głównym zadaniem jest:
  • zredukowanie powstawania osadów,
  • upłynnienie ścieków,
  • likwidacja nieprzyjemnych zapachów,
  • zmniejszenie ilości osadów,
  • ekologiczny rozkład nieczystości.

Preparaty do szamba Biofos - gwarancja zadowolenia

Należy pamiętać jednak o tym, że aby przydomowe oczyszczalnie i szamba mogły spełniać swoje zadanie, oprócz regularności konieczny jest również wybór sprawdzonych preparatów z dobrym składem. W naszym sklepie internetowym znajdziesz preparaty do szamba, które zawierają szczepy bakterii tlenowych jak i beztlenowych. Nasze produkty w zaledwie jednej miarce zawierają aż 5 miliardów bakterii odpowiedzialnych za prawidłowe działanie systemów oczyszczających. Na tym jednak nie koniec.

Stosowanie bakterii do szamba powinno iść w parze z dokładnym czytaniem instrukcji, która widnieje na etykiecie produktu. Dawkowanie zgodne z zaleceniami producenta to absolutna podstawa. Na uwagę zasługuje również fakt, że preparaty do szamba w tym m.in. tabletki biologiczne nie powinny być stosowane równocześnie z antybiotykami, środkami żrącymi, a także zawierającymi chlor. Tym sposobem można łatwo doprowadzić do osłabienia ich działania, a w rezultacie - znacznie wolniejszego rozkładu zanieczyszczeń, które znajdują się w przydomowych zbiornikach bezodpływowych. Przede wszystkim należy wystrzegać się wszelkiego rodzaju preparatów na bazie kwasu mrówkowego, a także preparatów, których zadaniem jest udrażnianie rur. Bakterie do szamb i oczyszczalni ścieków na rynku dostępne są w postaci proszku, postaci płynnej lub tabletek. Preparaty w formie proszku są gwarancją łatwego rozpuszczenia w ścieku i ekspresowego efektu. Z kolei preparaty w formie stałej (tabletki) rozpuszczają się równie szybko i dostarczają gwarantowaną ilość bakterii. Ponadto uwalniane są tylko dzięki stopniowemu rozpuszczaniu się tabletek. Więcej informacji na temat wyboru odpowiednich preparatów do szamb znajdziesz w naszym poprzednim artykule. 

Uwaga! Mimo że jednym z najpopularniejszych sposobów oczyszczania szamba jest wypompowywanie nieczystości, to niekiedy na dnie zbiornika gromadzi się trudna do usunięcia warstwa osadu. Dlatego też tak ważne jest regularne stosowanie bakterii do szamba, które dostępne są w naszej ofercie. Dzięki temu częstotliwość mechanicznego opróżniania szamba będzie zmniejszona.

Jak jeszcze dbać o przydomowe oczyszczalnie i szamba?

Aby uniknąć problemów ze ściekami, oprócz stosowania bakterii do szamba, należy pamiętać również o regularnym opróżnianiu nagromadzonych w zbiornikach osadów i części zanieczyszczeń. Doskonale byłoby, gdyby czynność ta wykonywana była przynajmniej raz na pół roku. Równie ważnym zabiegiem jest regularne (raz na 3 miesiące) czyszczenie filtrów, które są częścią oczyszczalni. Domownicy powinni dodatkowo pamiętać o tym, aby unikać odprowadzania do szamba tłuszczów, rozpuszczalników i farb. To właśnie substancje tego typu bardzo często odpowiedzialne są za blokowania się wylotu odpływu. Do prania lub mycia naczyń należy stosować biodegradowalne środki czystości.